onsdag 2 april 2014

Sportfiskemässan Kista.


Den 21 - 23 mars var teamet på mässan i Kista.
Vi hade med oss Bennys båt som var utrustad för havsfiske.
Vi träffade många "fisketokiga" människor.
Det var trevligt eftersom alla vi pratade med delar samma intresse.
Mässan var bra med mycket smått och gott.
Det kom över 12.000 besökare.


Hoppas alla var lika nöjda som oss efter helgen.

Tack alla!

lördag 29 mars 2014

Premiär!


Idag har vi varit ute på Vättern.


Det var premiär för den nya motorn som skulle köras in.


Några timmar trollade vi.



Vi väntar på att det ska börja skrika i rullen.


Inget skrik, men en liten röding nappade!




lördag 1 mars 2014

Semesterresa med fiske!

Har varit i Tanzania på en semesterresa.
Den började med en fantastisk safari i Tanzanias nationalparker.
Sedan avkoppling med sol och bad på Zanzibar. Där blev det en tvådagars fisketur för min del.
 

 
Började åka från Zanzibar mot Pemba på morgonen.
Efter en halvtimme skriker det i ena rullen.
Jag har blicken på rullen medanskepparen Colin tittar bakåt och ser en Blue Marlin hoppa.
Han uppskattar den till 200 - 300 kilo.
Linan går tyvärr av innan vi får tag i spöet. Likna besvikna var vi båda två.
När vi kört två timmar till tjuter rullen igen, men lite lugnare denna gång.
 
 

 
Efter en kortare fight så kommer det upp en Dorado på 12 kilo.
Vi närmar oss ön Pemba som är känt för bra fiske.
Vid tretiden kommer nästa hugg. Den släpper tyvärr.
Vi kör inte länge förrän det är dags för hugg igen.
En sailfish ser jag hoppa på cirka 30 - 35 kilo.
Lyckan varar en liten stund innan den släpper.
Vi får två Kingmackerel.
Sista stunden prövar jag efter GT. Tyvärr utan resultat.
Vi går upp klockan fem nästa morgon efter att ha sovit i båten.
 Vi börjar köra för att leta upp fisken.
Det visar sig vara svårt att hitta den.
Efter någon timmes letande hittar vi lite fisk.
 

 
Wahoon är på hugget.
Får fyra på ganska kort tid. Vikt mellan 11 - 18 kilo.
Nu är det dags att börja färden tillbaka mot Zanzibar.
Det hände ingenting på hela vägen.
Jag tar med en Wahoo till restaurangen på vårt hotell.
De tillagar den på flera olika sätt. Det smakade alldeles utmärkt!
 

 
Skönt att det börjar närma sig fiske här hemma!

tisdag 31 december 2013

GOTT NYTT ÅR!

 
Vill tacka Abu Garcia och Garmin för ett bra samarbete under året.
Det har verkligen fungerat utmärkt.
Under kommande år kommer vi att prova på Humminbird.
Ska bli spännande!
 
Gott nytt fiskeår till alla!

söndag 1 december 2013

Nytt svenskt rekord !!!


 
Nytt svenskt rekord av Anders Sonesson.

Anders var ute i Öresund o lyckades fånga en Tånglake
som vägde 332 gram o längden var 41 cm.
Stort Grattis !!
 
 

lördag 9 november 2013

Resultat SM i Havsfiske 2013

Totalt antal startande var 52 personer.

Här kommer resultatlistan:

NrNamnKlubbDag 1Dag 2Summa
1Sixten DahlbomKinnarps HFK10089,86189,86
2Bengt Larsson_ÄLupus HFK86,18100186,18
3Henrik KarlenKinnarps HFK10085,5185,5
4Linus NilssonRåå HFK 210078,26178,26
5Peter SkudalNorge98,3779,71178,08
6Ulf PalmqvistGöteborgs HFK90,9782,44173,41
7Charles FasthLidköpings SFK82,1186,23168,34
8Benny JohanssonKinnarps HFK86,1878,99165,17
9Fredrik LintorpGöteborgs HFK77,2480,43157,67
10Anders SonessonKinnarps HFK52,08100152,08
11Jonas GassanderGöteborgs HFK68,7577,86146,61
12Kent NydénMarks HFK69,4474,81144,25
13Ove WennerströmHalland72,2271,76143,98
14Lars FribergRåå HFK86,9955,8142,79
15Jan-Åke PalmqvistGöteborgs HFK69,4472,52141,96
Damer     
NrNamnKlubbDag 1Dag 2Summa
1Irene HellbergSportfiskarna27,7868,796,48
2Mia HammarlundGHFK44,7247,191,82
3Marie SvenssonLupus20,8364,1284,95
4Monica SvenssonÄtradalens SFK24,3943,4867,87
Junior     
NrNamnKlubbDag 1Dag 2Summa
1Jonathan AlmHBG Ungdomsfiske69,4468,7138,14
2Daniel LeekHorreds FK48,7868,12116,9
3Samuel LarssonHorreds FK52,0857,25109,33
4Kelly SucioHBG Ungdomsfiske12,247,159,3
LAG  
PlatsLagSumma
1Kinnarps HFK692,61
2Göteborgs HFK619,65
3Norden587,39
4Råå HFK 2557,85
5Lupus546,43
6Råå HFK490,91
7Horreds FK449,4
8Mixlag379,29
9Fiskeligan301,5

måndag 4 november 2013

SM i havsfiske 2013


Pallplatserna i SM i havsfiske gick till
Bengt Larsson 2:a, Sixten Dahlbom 1:a, Henrik Karlén 3:a
samt segrarinnan i damklassen Iréne Hellberg.
Grattis till er och bra fiskat!
 
Under den gångna helgen har SM i havsfiske från stor båt
avgjorts i Helsingborg med ett bra arrangemang.
Lördagens fiske började med kolja, vitling, sandskädda och rödspätta.
För min del gick det inte så bra. En rödspätta var allt jag fick med mig.
Det var sedan dags för fiske på disken. Där lossade det för min del.
Fick dessvärre ingen godkänd skrubba.
Efter lördagen ledde Henrik Karlén före Sixten Dahlbom
och Linus Nilsson. Jag låg på en 8:e plats.
Söndagen inleddes med skrubbafiske. Det fungerade bra för mig.
Sedan åkte vi över till lappen för att fiska efter rödspätta och sandskädda.
Här tog det stopp för mig medan Bengt Larsson och Sixten Dahlbom
fiskade bra. Nu var tävlingen över och vi styrde iland.
Det visade sig vara tätt i toppen.
Sixten Dahlbom drog det längsta strået och knep första platsen.
 

 
I lagtävlingen vann Kinnarps havsfiskeklubb vars lag bestod av
Henrik Karlén, Benny Johansson, Anders Sonesson och Sixten Dahlbom.
Samtliga i laget var bland de tio bästa individuellt.
 
Tackar alla deltagare, arrangörer, funktionärer och skeppare
för en mycket trevlig helg. Resultatlista kommer senare.
 
Ha det bra alla!